Bourns Inc. CR0402-JW-105GLF
CR0402-JW-105GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-JW-105GLF
Brief Description
RES SMD 1M OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-JW-105GLF.pdf
Availability of CR0402-JW-105GLF
QUANTITY
CR0402-JW-105GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-JW-105GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-JW-105GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-JW-105GLF
Related LinksCR0402-J, CR0402-JW-105GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-JW-105GLF Details Description
Related parts for CR0402-JW-105GLF
DIODE GEN PURP 100V 2A DO214AA datasheet.pdf
IC XDCP SGL 64-TAP 10K 14-TSSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
RACK STEEL 24.5X21X7.25 GRY datasheet.pdf
MINIFITJR RCPT DR V-0 18POS datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf