Bourns Inc. CR0402-JW-203GLF
CR0402-JW-203GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-JW-203GLF
Brief Description
RES SMD 20K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-JW-203GLF.pdf
Availability of CR0402-JW-203GLF
QUANTITY
CR0402-JW-203GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-JW-203GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-JW-203GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-JW-203GLF
Related LinksCR0402-J, CR0402-JW-203GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-JW-203GLF Details Description
Related parts for CR0402-JW-203GLF
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 50UF 10% 60V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 2W .1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 150MA 2.5 OHM datasheet.pdf
HD-BNC TO BNC STRT PLUG 60" datasheet.pdf