Bourns Inc. CR0402-JW-240GLF
CR0402-JW-240GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-JW-240GLF
Brief Description
RES SMD 24 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-JW-240GLF.pdf
Availability of CR0402-JW-240GLF
QUANTITY
CR0402-JW-240GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-JW-240GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-JW-240GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-JW-240GLF
Related LinksCR0402-J, CR0402-JW-240GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-JW-240GLF Details Description
Related parts for CR0402-JW-240GLF
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES MO 2W 36K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 5MM HE ORN QUAD BLK datasheet.pdf
DATAMATE J-TEK POS DIL MALE datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 175MA 2 OHM TH datasheet.pdf
DDR3 240P V/T CLIP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RCA COAX LOOP PLUG 50 OHM datasheet.pdf
TRANSMITTER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
FREEDOM EVAL BOARD MPC17510 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS datasheet.pdf