Bourns Inc. CR0402-JW-242GLF
CR0402-JW-242GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-JW-242GLF
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-JW-242GLF.pdf
Availability of CR0402-JW-242GLF
QUANTITY
CR0402-JW-242GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-JW-242GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-JW-242GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-JW-242GLF
Related LinksCR0402-J, CR0402-JW-242GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-JW-242GLF Details Description
Related parts for CR0402-JW-242GLF
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
EVAL MOD FOR DAC2902 datasheet.pdf
IC DSP CTLR 16BIT 400MHZ 169BGA datasheet.pdf
IC REG BUCK 12V 1A TO220-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
UNIV POWER PLUG HSG F/H datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf