Bourns Inc. CR0402-JW-272GLF
CR0402-JW-272GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-JW-272GLF
Brief Description
RES SMD 2.7K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-JW-272GLF.pdf
Availability of CR0402-JW-272GLF
QUANTITY
CR0402-JW-272GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-JW-272GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-JW-272GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-JW-272GLF
Related LinksCR0402-J, CR0402-JW-272GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-JW-272GLF Details Description
Related parts for CR0402-JW-272GLF
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 45.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
IND RT G PKG 512K TAGS datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 110 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf