Bourns Inc. CR0402-JW-273GLF
CR0402-JW-273GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-JW-273GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 27K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-JW-273GLF.pdf
Availability of CR0402-JW-273GLF
QUANTITY
CR0402-JW-273GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-JW-273GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-JW-273GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-JW-273GLF
Related LinksCR0402-J, CR0402-JW-273GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-JW-273GLF Details Description
Related parts for CR0402-JW-273GLF
CONN PLUG 12 POS CABLE MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 520UF 500V SCREW datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 10P10C SHIELDED datasheet.pdf
CABLE RJ45 CAT6 W/BOOT 1' BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 92POS datasheet.pdf