Bourns Inc. CR0402-JW-302GLF
CR0402-JW-302GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-JW-302GLF
Brief Description
RES SMD 3K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-JW-302GLF.pdf
Availability of CR0402-JW-302GLF
QUANTITY
CR0402-JW-302GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-JW-302GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-JW-302GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-JW-302GLF
Related LinksCR0402-J, CR0402-JW-302GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-JW-302GLF Details Description
Related parts for CR0402-JW-302GLF
CONN RCPT IDC 30POS 2MM POL GOLD datasheet.pdf
CONN F JACK STR 75 OHM datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 28POS TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 10 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT SMD TIN datasheet.pdf
LSF-SMT 5.08/08/90 1.5SN BK datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 5% 1/10W 0201 datasheet.pdf