Bourns Inc. CR0402-JW-330GLF
CR0402-JW-330GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-JW-330GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 33 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-JW-330GLF.pdf
Availability of CR0402-JW-330GLF
QUANTITY
CR0402-JW-330GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-JW-330GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-JW-330GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0402
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)33
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-JW-330GLF
Related LinksCR0402-J, CR0402-JW-330GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-JW-330GLF Details Description
Related parts for CR0402-JW-330GLF
OPTOISO 5.3KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
SIDACTOR 2CHP 25/50V 400A TO-220 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR LP SOT23-3 datasheet.pdf
CONN SKT 2MM IDC 4POS 24-26AWG datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 3.15"L X 2.17"W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 550V 3.5A TO-220SIS datasheet.pdf
RES 193K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf