Bourns Inc. CR0402-JW-362GLF
CR0402-JW-362GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-JW-362GLF
Brief Description
RES SMD 3.6K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-JW-362GLF.pdf
Availability of CR0402-JW-362GLF
QUANTITY
CR0402-JW-362GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-JW-362GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-JW-362GLF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-JW-362GLF
Related LinksCR0402-J, CR0402-JW-362GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-JW-362GLF Details Description
Related parts for CR0402-JW-362GLF
RES 7.5K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 11NS 32PLCC datasheet.pdf
RF CABLE SMA MRA/MRA RG316DS 6" datasheet.pdf
RES SMD 40K OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
DSUB 37 F NMB K52 datasheet.pdf