Bourns Inc. CR0402-JW-472GLF
CR0402-JW-472GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-JW-472GLF
Brief Description
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-JW-472GLF.pdf
Availability of CR0402-JW-472GLF
QUANTITY
CR0402-JW-472GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-JW-472GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-JW-472GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-JW-472GLF
Related LinksCR0402-J, CR0402-JW-472GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-JW-472GLF Details Description
Related parts for CR0402-JW-472GLF
Connector Header 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH AUTODIP 1POS TOP ACT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 173MA 2.34 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CAP CER 0.016UF 50V 1% BP 1825 datasheet.pdf
RES 105 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LED PMI 1 DOME WHITE 37.5VDC datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf