Bourns Inc. CR0402-JW-512GLF
CR0402-JW-512GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-JW-512GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.1K OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-JW-512GLF.pdf
Availability of CR0402-JW-512GLF
QUANTITY
CR0402-JW-512GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-JW-512GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-JW-512GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-JW-512GLF
Related LinksCR0402-J, CR0402-JW-512GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-JW-512GLF Details Description
Related parts for CR0402-JW-512GLF
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 28.7V 1W PMDU datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
CGRID SMT BKWY HDR 30 SAU 14CKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
SLDV-THR 5.00/42/180GLF 1.5BK datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
QFN-16 TO DIP-16 SMT ADAPTER datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf