Bourns Inc. CR0402-JW-821GLF
CR0402-JW-821GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0402-JW-821GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 820 OHM 5% 1/16W 0402
Datasheet Download
CR0402-JW-821GLF.pdf
Availability of CR0402-JW-821GLF
QUANTITY
CR0402-JW-821GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0402-JW-821GLF
Internal Part NumberEIS-CR0402-JW-821GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0402-JW-821GLF
Related LinksCR0402-J, CR0402-JW-821GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0402-JW-821GLF Details Description
Related parts for CR0402-JW-821GLF
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 90A TO-247AC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS IDC SMD 30GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 14 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 8SOIC datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP TANT POLY 140UF 6.3V AXIAL datasheet.pdf
RES 3.9M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf