Bourns Inc. CR0603-FX-1021ELF
CR0603-FX-1021ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1021ELF
Brief Description
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1021ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1021ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1021ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1021ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1021ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1021ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1021ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1021ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1021ELF
CONN HEADER .100 DUAL R/A 14POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CAP CER 68PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 487K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 3.6NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf