Bourns Inc. CR0603-FX-1070ELF
CR0603-FX-1070ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1070ELF
Brief Description
RES SMD 107 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1070ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1070ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1070ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1070ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1070ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1070ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1070ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1070ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1070ELF
IC BINARY COUNTR DWN 4BIT 16SOIC datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 806 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 24 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
WASHER FLAT M5 PLASTIC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
OSC VCTCXO 26.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf
SCREWLESS W/LEVER 5.08MM, 10 POS datasheet.pdf
KNOB,PRE-SET datasheet.pdf
3.3UF 250V 8X16 85C AXI datasheet.pdf