Bourns Inc. CR0603-FX-1072ELF
CR0603-FX-1072ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1072ELF
Brief Description
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1072ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1072ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1072ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1072ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1072ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1072ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1072ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1072ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1072ELF
DIODE ARRAY GP 70V 200MA SOT563 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 9.3A TO-220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 800 OHM 5% 20W datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M datasheet.pdf
ASSY RECT 15A 400V FAST REC datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf