Bourns Inc. CR0603-FX-1150ELF
CR0603-FX-1150ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1150ELF
Brief Description
RES SMD 115 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1150ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1150ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1150ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1150ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1150ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)115
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1150ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1150ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1150ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1150ELF
CONN HEADER 20POS .100 DL datasheet.pdf
SLEEVE INS JUMPER 6MM datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 10% 2910 datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 7A MED datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
RES 0.8 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.00051 UF 5 % 2KVDC RA datasheet.pdf