Bourns Inc. CR0603-FX-1181ELF
CR0603-FX-1181ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1181ELF
Brief Description
RES SMD 1.18K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1181ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1181ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1181ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1181ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1181ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1181ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1181ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1181ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1181ELF
IC SENSOR CAM HALL EFFECT UA datasheet.pdf
CONN FPC TOP 35POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
ANT WHISPER 2.4GHZ 60" RPSMA M datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 100MA 125V datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf