Bourns Inc. CR0603-FX-11R8ELF
CR0603-FX-11R8ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-11R8ELF
Brief Description
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-11R8ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-11R8ELF
QUANTITY
CR0603-FX-11R8ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-11R8ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-11R8ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-11R8ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-11R8ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-11R8ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-11R8ELF
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 10-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IDC CABLE- ASR30B/AE30G/ASR30B datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
SHIELD - MEGA PROTO PCB REV3 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf