Bourns Inc. CR0603-FX-1211ELF
CR0603-FX-1211ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1211ELF
Brief Description
RES SMD 1.21K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1211ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1211ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1211ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1211ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1211ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1211ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1211ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1211ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1211ELF
RES SMD 2.2K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH POWER 500MA 600VAC 6-SMT datasheet.pdf
RES 50 OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 45NS 34WFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
SWITCH PIN PLUNGER SPDT 5A datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC FPGA 152 I/O 208QFP datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 865MA 540 MOHM datasheet.pdf