Bourns Inc. CR0603-FX-1242ELF
CR0603-FX-1242ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1242ELF
Brief Description
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1242ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1242ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1242ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1242ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1242ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1242ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1242ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1242ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1242ELF
SWITCH COAX LATCH SPDT 18GHZ 12V datasheet.pdf
KEYBOARD COMPACT 104 KEY PS/2 BL datasheet.pdf
RES 16.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 19POS datasheet.pdf
12" I/O CABLE FOR CHEETAH datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 3POS 0.100 SMD datasheet.pdf