Bourns Inc. CR0603-FX-1303ELF
CR0603-FX-1303ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1303ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 130K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1303ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1303ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1303ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1303ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1303ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1303ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1303ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1303ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1303ELF
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 10W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 2.6A SOT223 datasheet.pdf
IDC CABLE - ASR14B/AE14M/APR14B datasheet.pdf
IC AMP VIDEO DUAL 270MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 5% 1W 1020 datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO218AB datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU 8-24 AWG datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf