Bourns Inc. CR0603-FX-1430ELF
CR0603-FX-1430ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1430ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 143 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1430ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1430ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1430ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1430ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1430ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)143
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1430ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1430ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1430ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1430ELF
LED IND LIGHT 24V GREEN datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 6POS .084 datasheet.pdf
IC V-MONITOR W/PROG DETEC 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 34POS R/A datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 80V 100MA 0503 datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
COMBINATION ANVIL datasheet.pdf
CONNECTOR - PRINTED CIRCUIT datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 600MA 370 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
15POS M FILT.TYP 3 SC 20AWG datasheet.pdf