Bourns Inc. CR0603-FX-1501ELF
CR0603-FX-1501ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1501ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1501ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1501ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1501ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1501ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1501ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1501ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1501ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1501ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1501ELF
IC PROM SER C-TEMP 512K 20-PLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 96POS IDC datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 30MA 40 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 105 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 590K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf