Bourns Inc. CR0603-FX-1650ELF
CR0603-FX-1650ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1650ELF
Brief Description
RES SMD 165 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1650ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1650ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1650ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1650ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1650ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1650ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1650ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1650ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1650ELF
IC REG LDO 2.8V 0.1A SC70-5 datasheet.pdf
CURRENT LIMITER 225A 32V FAST datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 35V 2915 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 4V X6T 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES 16 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf