Bourns Inc. CR0603-FX-1690ELF
CR0603-FX-1690ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1690ELF
Brief Description
RES SMD 169 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1690ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1690ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1690ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1690ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1690ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1690ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1690ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1690ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1690ELF
IDC CABLE - MKR24K/MC24G/MPR24K datasheet.pdf
CONN RECEPT CMC 22POS STD SER 4 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 40POS datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM STR DL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP THIN FILM 1.5PF 100V 0805 datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLSH 24K 44LQFP datasheet.pdf
RES 82.5 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 40CH 10MM 24VDC NPN datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 BRASS 16MM datasheet.pdf