Bourns Inc. CR0603-FX-1740ELF
CR0603-FX-1740ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1740ELF
Brief Description
RES SMD 174 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1740ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1740ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1740ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1740ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1740ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1740ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1740ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1740ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1740ELF
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
OSC MEMS 12.50MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SENSOR HEAD REMOTE 1.5M CBL datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf
BP SHROUD LF datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
IND METAL PNL 3MM HER DIFF 6" datasheet.pdf