Bourns Inc. CR0603-FX-1780ELF
CR0603-FX-1780ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1780ELF
Brief Description
RES SMD 178 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1780ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1780ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1780ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1780ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1780ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1780ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1780ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1780ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1780ELF
CBL RIBN 5COND 0.079 GRAY 100' datasheet.pdf
FINGER GUARD 92X92 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 300 OHM 200MA 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" STR TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf