Bourns Inc. CR0603-FX-1781ELF
CR0603-FX-1781ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1781ELF
Brief Description
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1781ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1781ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1781ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1781ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1781ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1781ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1781ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1781ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1781ELF
IC SWITCH 1X1 5DSBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.0MM 8POS PCB datasheet.pdf
DIGITAL I/O MOD 4 INPUT 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
REPL LED BULB YEL 6V datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS MINIFIT VERT datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 650MA 560 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf