Bourns Inc. CR0603-FX-1783GLF
CR0603-FX-1783GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1783GLF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 178K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1783GLF.pdf
Availability of CR0603-FX-1783GLF
QUANTITY
CR0603-FX-1783GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1783GLF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1783GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1783GLF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1783GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1783GLF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1783GLF
CONN EDGECARD 40POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC DRVR DSPL LED 40-TQFN datasheet.pdf
THERMISTOR NTC DISK 80KOHM 25C datasheet.pdf
CRYSTAL 17.64317MHZ SMD datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 18UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
DC 2 WIRE THRU-BEAM EMITTER 2M datasheet.pdf
2 WAY SIL CRIMP HOUSING datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
16, 14 & 12-Bit, Self-Calibrating A/D Converters IC datasheet.pdf
<1 з CMOS 1.8 V to 5.5 V, Dual SPST Switches IC datasheet.pdf