Bourns Inc. CR0603-FX-1783GLF
CR0603-FX-1783GLF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1783GLF
Brief Description
RES SMD 178K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1783GLF.pdf
Availability of CR0603-FX-1783GLF
QUANTITY
CR0603-FX-1783GLF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1783GLF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1783GLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1783GLF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1783GLF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1783GLF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1783GLF
RES SMD 86.6 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LS 4A 30VDC RLR PNG datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADE7878 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 0.3MM 40POS AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
VARISTOR 558V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.69A 190 MOHM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf