Bourns Inc. CR0603-FX-1802ELF
CR0603-FX-1802ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1802ELF
Brief Description
RES SMD 18K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1802ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1802ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1802ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1802ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1802ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1802ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1802ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1802ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1802ELF
SENSOR 750PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 YLW/YLW/YLW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.301 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FRAM datasheet.pdf
270UF 450V 30X45MM 85C 5000H datasheet.pdf