Bourns Inc. CR0603-FX-1822ELF
CR0603-FX-1822ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1822ELF
Brief Description
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1822ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1822ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1822ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1822ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1822ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1822ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1822ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1822ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1822ELF
IC LV QUAD FET BUS SW 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 WW datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 6.25KOHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AN26031A LNA datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf