Bourns Inc. CR0603-FX-1823ELF
CR0603-FX-1823ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-1823ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 182K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-1823ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-1823ELF
QUANTITY
CR0603-FX-1823ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-1823ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-1823ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)182k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-1823ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-1823ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-1823ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-1823ELF
CONN BNC JACK STR 50 OHM PCB datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 940MA 320 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED CBI 3MM G/Y DIFF 12BLK RA datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RACK TOP datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP USV datasheet.pdf
CONN HDR VERT datasheet.pdf
SHS HEADER ME 30 2RF W/FERRITE datasheet.pdf
2,2UF 16V 10X7X3,5MM 125C 20000H datasheet.pdf