Bourns Inc. CR0603-FX-18R2ELF
CR0603-FX-18R2ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-18R2ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-18R2ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-18R2ELF
QUANTITY
CR0603-FX-18R2ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-18R2ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-18R2ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-18R2ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-18R2ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-18R2ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-18R2ELF
TVS DIODE 434VWM 732.9VC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 346MA 95 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 64.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DEVICE MARKER CC 15/17 MC datasheet.pdf
CONN PANEL DRAIN CRIMP 1POS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf