Bourns Inc. CR0603-FX-2053ELF
CR0603-FX-2053ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-2053ELF
Brief Description
RES SMD 205K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-2053ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-2053ELF
QUANTITY
CR0603-FX-2053ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-2053ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-2053ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-2053ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-2053ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-2053ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-2053ELF
RES 78.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 1.55M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 120MA 700 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf