Bourns Inc. CR0603-FX-2151ELF
CR0603-FX-2151ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-2151ELF
Brief Description
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-2151ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-2151ELF
QUANTITY
CR0603-FX-2151ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-2151ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-2151ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-2151ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-2151ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-2151ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-2151ELF
PERF BOARD datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 484FPBGA datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 4.000MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf
SPIRAL WRAP .19 4.8MMX100' FLAME datasheet.pdf
XG4 16AWG 19/.0117 3C BRAID 600V datasheet.pdf