Bourns Inc. CR0603-FX-21R0ELF
CR0603-FX-21R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-21R0ELF
Brief Description
RES SMD 21 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-21R0ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-21R0ELF
QUANTITY
CR0603-FX-21R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-21R0ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-21R0ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-21R0ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-21R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-21R0ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-21R0ELF
DIODE ZENER 39V 500MW SOD123 datasheet.pdf
FAN BLOWER 51.3X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 12VIN 9VOUT SIP DL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 249 OHM 8SIP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 4W datasheet.pdf