Bourns Inc. CR0603-FX-2401ELF
CR0603-FX-2401ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-2401ELF
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-2401ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-2401ELF
QUANTITY
CR0603-FX-2401ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-2401ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-2401ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-2401ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-2401ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-2401ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-2401ELF
JUMPER-H1506TR/A2015Y/H1506TR 5" datasheet.pdf
IC SRL CONFG EEPROM 4M LV 44PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 500 OHM 0.05% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS VERT TIN datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
THERMAL TAPE FOR 14.5MM BOARD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 92MM datasheet.pdf
CAP CER 56PF U2J datasheet.pdf