Bourns Inc. CR0603-FX-2431ELF
CR0603-FX-2431ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-2431ELF
Brief Description
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-2431ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-2431ELF
QUANTITY
CR0603-FX-2431ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-2431ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-2431ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-2431ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-2431ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-2431ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-2431ELF
RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 2012 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VERSACLOCK SYNTHESIZER 8-SOIC datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 1KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 145 I/O 672UBGA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
05P MTA100 ASSY HT RA W/O4 LF datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 253VAC AXIAL datasheet.pdf