Bourns Inc. CR0603-FX-2550ELF
CR0603-FX-2550ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-2550ELF
Brief Description
RES SMD 255 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-2550ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-2550ELF
QUANTITY
CR0603-FX-2550ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-2550ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-2550ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-2550ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-2550ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-2550ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-2550ELF
MOSFET N-CH 30V 12.7A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 24POS 1MM PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 354MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN M8 FML 8POS TO MALE 8POS datasheet.pdf