Bourns Inc. CR0603-FX-2553ELF
CR0603-FX-2553ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-2553ELF
Brief Description
RES SMD 255K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-2553ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-2553ELF
QUANTITY
CR0603-FX-2553ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-2553ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-2553ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-2553ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-2553ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-2553ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-2553ELF
CARDEDGE 12POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 8CH T/H&REF 24-DIP datasheet.pdf
IC CODEC S/PDIF RCVR 64-LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES 232K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
MICRO 25C P 3" WHT JACKS NI datasheet.pdf