Bourns Inc. CR0603-FX-26R1ELF
CR0603-FX-26R1ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-26R1ELF
Brief Description
RES SMD 26.1 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-26R1ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-26R1ELF
QUANTITY
CR0603-FX-26R1ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-26R1ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-26R1ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-26R1ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-26R1ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-26R1ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-26R1ELF
IC DCDR/3:8L LATCH 8BIT 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 140MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
CONN CAP (COVER) FOR TNC JACKS datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERMAL PAD TG2030 70X90X4.5MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 274 OHM 1% 20W datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 2W SMBG datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 390MA 650 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf