Bourns Inc. CR0603-FX-2743ELF
CR0603-FX-2743ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-2743ELF
Brief Description
RES SMD 274K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-2743ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-2743ELF
QUANTITY
CR0603-FX-2743ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-2743ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-2743ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-2743ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-2743ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-2743ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-2743ELF
IC RESET MONITOR 2.93V SOT143-4 datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 30" H2O 4SIP datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES 10K OHM TO236-3 datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
PHOTOINTERUPTER TRANSMISSIVE datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
3 BLADE CASS RPLCMT ST1 STRIPR datasheet.pdf
VARISTOR 423V 3.5KA DISC 10.5MM datasheet.pdf