Bourns Inc. CR0603-FX-28R0ELF
CR0603-FX-28R0ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-28R0ELF
Brief Description
RES SMD 28 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-28R0ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-28R0ELF
QUANTITY
CR0603-FX-28R0ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-28R0ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-28R0ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-28R0ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-28R0ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-28R0ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-28R0ELF
CAP FILM 6800PF 20% 250VAC RAD datasheet.pdf
STR RELIEF CBL GLND 21X1.5MM MET datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 13POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4CH 16TSSOP datasheet.pdf
CIRCULAR CONNECTOR W. HARAX M12 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf