Bourns Inc. CR0603-FX-2941ELF
CR0603-FX-2941ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-2941ELF
Brief Description
RES SMD 2.94K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-2941ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-2941ELF
QUANTITY
CR0603-FX-2941ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-2941ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-2941ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-2941ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-2941ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-2941ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-2941ELF
HEADER OPEN .018"DIA .600 40POS datasheet.pdf
MOD PWR IN/OUT 2PL SLD 2.5MM PNL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200MHZ 8DMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RES 0.16 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT363 datasheet.pdf
LIMIT SW, ROLLER LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS INLINE SKT datasheet.pdf