Bourns Inc. CR0603-FX-3011ELF
CR0603-FX-3011ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-3011ELF
Brief Description
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-3011ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-3011ELF
QUANTITY
CR0603-FX-3011ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-3011ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-3011ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-3011ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-3011ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-3011ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-3011ELF
CONN HEADER .100 DUAL STR 70POS datasheet.pdf
HEX NUT 0.270" NYLON M4 datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 64TAP 2.5K 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1/3W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONN SOCKET TERM 12AWG TIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X24.7V 250W datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2MM T/H datasheet.pdf