Bourns Inc. CR0603-FX-3013ELF
CR0603-FX-3013ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-3013ELF
Brief Description
RES SMD 301K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-3013ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-3013ELF
QUANTITY
CR0603-FX-3013ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-3013ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-3013ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-3013ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-3013ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-3013ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-3013ELF
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A SC73 datasheet.pdf
3M 4646 VHB 2" CIR - 100/PACK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf