Bourns Inc. CR0603-FX-3163ELF
CR0603-FX-3163ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-3163ELF
Brief Description
RES SMD 316K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-3163ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-3163ELF
QUANTITY
CR0603-FX-3163ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-3163ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-3163ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-3163ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-3163ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-3163ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-3163ELF
TRIAC 600V 16A TO220AB datasheet.pdf
RES 6.2M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HDR 12POS VERT 2MM TIN T/H datasheet.pdf
OSC MEMS 1.544MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC FRONTEND MOD 802.11N DL 28QFN datasheet.pdf
RES 397 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 6.74"L X 3.42"W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 350W datasheet.pdf
ANTENNA WIRELESS EXTERNAL datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 100 CLBs, 1500 Gates, 70MHz, 100-Cell, CMOS, PQCC44 IC datasheet.pdf