Bourns Inc. CR0603-FX-3650ELF
CR0603-FX-3650ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-3650ELF
Brief Description
RES SMD 365 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-3650ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-3650ELF
QUANTITY
CR0603-FX-3650ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-3650ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-3650ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-3650ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-3650ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-3650ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-3650ELF
CONN RECEPT 7 POS W/RAMP SL-156 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 560V 7.6A TO-220AB datasheet.pdf
IC DAC 14BIT SERIAL IN 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL NCP380HMU10 LOAD SW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
LAMP INCAND 24V CANDELABRA SCRW datasheet.pdf