Bourns Inc. CR0603-FX-3653ELF
CR0603-FX-3653ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-3653ELF
Brief Description
RES SMD 365K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-3653ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-3653ELF
QUANTITY
CR0603-FX-3653ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-3653ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-3653ELF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-3653ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-3653ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-3653ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-3653ELF
IC MPU SUPERVISOR 3.08V 10MSOP datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR AMBER datasheet.pdf
PCI EXP 3.1L 164 POS BLK 30U" datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV GATE DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SCKT 9/16" 7.25" datasheet.pdf